poniedziałek, 23 maja 2016

Odważ się zacząć na nowo - Anzelm Grün



Opis książki

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza jakichś niepowodzeń. Nie udało nam się zrealizować naszych planów, czy nagle straciliśmy pracę. Osoba nam bliska zostawiła nas z raną w sercu, lub dotknęła nas jakaś choroba, która całkowicie zmieniła nasze życie....

W naszym życiu może pojawić się wiele takich czy podobnych sytuacji, które zmuszają nas do rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Często w takich momentach poddajemy się już na samym początku. Gdy widzimy ogrom pracy jaka nas czeka, to nie mamy nawet siły i ochoty aby zaczynać od nowa. Nie wierzymy w to, że taka zmiana przyniesie nam coś dobrego. Pozwalamy na to, aby przygniotły nas niepowodzenia, jakich żeśmy doświadczyli.

Nie możemy na to pozwolić i pomimo wszystko, powinniśmy odnaleźć w sobie siłę do tego, aby zacząć od nowa. Bo przecież każdy nowy dzień, może przynieść nam coś dobrego, i uczynić nas szczęśliwymi.

Jeżeli zdajemy sobie z tego sprawę, to wtedy możemy nadać naszemu życiu nowy kierunek. Bierzemy życie w swoje ręce i sami je formujemy. Jednak aby tak się stało, musimy odważyć się na ten pierwszy krok ku zmianom.

Anzelm Grün w swojej książce, wyjaśnia nam znaczenie słów związanych z zaczynaniem, w różnych językach obcych. Pokazuje nam ich głębszy sens i tłumaczy za ich pomocą, dlaczego i w jaki sposób powinniśmy zaczynać. Pochyla się nad tekstami z Pisma świętego, które są związane z zaczynaniem od nowa. Dokonuje ich głębokiej analizy, wyjaśnia znaczenie symboli i łączy je z konkretnymi przykładami z życia.

W swojej książce czerpie z mądrości ojców pustyni. Na przykładzie historii z ich życia, daje nam konkretne wskazówki. Pokazuje nam, jak powinniśmy postępować.

Na potwierdzenie moich słów, pozwolę sobie przytoczyć fragment książki. Myślę, że będzie to najlepszy sposób, abyś mógł/mogła się o tym przekonać.


Pewna piękna historia z życia ojców pustyni opowiada, jak do mistrza przyszedł przygnębiony młody mnich, który na próżno usiłował wyplenić swoje wady. Oznajmił on starcowi, że jego walka ze słabościami nie ma sensu, bo wciąż na nowo ulega dawnym przywarom. Wtedy abba opowiedział mu o młodym człowieku, który otrzymał od swojego ojca nakaz oczyszczenia leżącego odłogiem pola z ostów i cierni. Młodzieniec wybrał się na pole i od razu poczuł zniechęcenie. Nie znajdował w sobie siły do podołania zadaniu, ponieważ pole było bardzo wielkie i bardzo zachwaszczone. Syn nie wiedział nawet, od czego ma zacząć. Stwierdził, że nigdy nie uda mu się wykonać ojcowskiego polecenia. Ojciec, kiedy się o tym dowiedział, powiedział mu;

   Synu, jeśli każdego dnia oczyścisz tylko tyle, ile zajmujesz, kładąc się na ziemi, to praca twoja powoli będzie posuwała się naprzód, a ty sam pozbędziesz się małoduszności. Młodzieniec, skoro to usłyszał, zrobił tak, i w krótkim czasie posiadłość została oczyszczona i uprawiona. 
                                                                                             Apoftegmaty ojców pustyni, 1208.

Wszyscy wiemy doskonale, czym jest skłonność do odwlekania rożnych zadań. Kiedy mamy zmierzyć się z dużym wyzwaniem, wolimy w ogóle nie zaczynać. Wyobrażenie, że dziś musimy zająć się jedynie tym skrawkiem pola, który zajmujemy swoim ciałem, doda nam otuchy. Nie musimy wcale robić wszystkiego naraz. Musimy jednak zacząć. Musimy wbić łopatę w naszą ziemię. Kiedy zaczniemy, chaszcze, które na niej wyrosły, będą z dnia na dzień coraz mniejsze. 

Ważny jest początek. Ważne jest, abym zagospodarował mały kawałek ziemi, który znajduje się pod moimi stopami. Kto rankiem przychodzi do biura z poczuciem, że nie da rady uporać się dziś z papierami, które piętrzą się na jego biurku , nie zrobi w ogóle nic, albo zacznie zajmować się na chybił trafił różnymi sprawami, nie doprowadzając ich jednak do końca.

Pomóc nam może wspomniany obraz zawarty w historii z życia starożytnych mnichów. Mamy zajmować się tym, co jest w danej chwili najważniejsze, i poświecić się temu całkowicie. 
Po załatwieniu jednej sprawy będę się zabierał za kolejną. W ten sposób pod koniec dnia będę mógł wykazać się już konkretnymi osiągnięciami, a moje biurko zacznie się powoli opróżniać. 

           Fragment książki Anzelma Grüna - Odważ się zacząć na nowo, s. 28-30


Osobiście książkę tą poleciłbym wszystkim tym osobom, które doświadczyły w swoim życiu jakiejś klęski. Muszą zacząć od nowa, ale nie wiedzą jak, lub brak im na to siły bo nie widzą w tym większego sensu. To właśnie takim osobom najbardziej jest potrzebna - zdolność rozpoczynania na nowo.


Ps. Jeżeli zainteresowała Cię ta książka i chciałbyś/chciałabyś ją posiadać w swojej prywatnej bibliotece, to możesz ją zamówić klikając TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz